ورود |  ثبت نام |  نقشه وب سایت
سه شنبه 9 آذر 1400
خرید و فروشرهن و اجاره

لطفا سوالات و پیشنهادات و فایلهای خود را در واتس اپ با ما به اشتراک بگذارید

با تشکر
یا در قسمت ثبت فایل، فایلهای خود را ثبت و برای ما ارسال نمایید
اخبار
1394/07/27 10:26

زلزله فاجعه ای بیخ گوش تهرانی ها

زلزله فاجعه ای بیخ گوش تهرانی ها
در این گزارش که در شماره دوشنبه 27 مهر 1394 خورشیدی به قلم یاس اسماعیلی انتشار یافت، می خوانیم: بر اساس آمار به طور متوسط بیش از 100 زمین لرزه در تهران رخ می دهد که هیچ کدام را شهروندان تهرانی متوجه نمی شوند. اما با توجه به اینکه تهران در کمربند زلزله ای قرار دارد، باید تمهیدات لازم را هنگام وقوع آن بیاندیشیم. در حقیقت باید کمترین آسیب را هنگام زلزله داشته باشیم اما با توجه به ساختار زیرساخت های تاسیساتی شهر تهران، با زمین لرزه بالای 5 ریشتر بیشتر شهروندان تهرانی از آتش سوزی ناشی از گاز شهری می سوزند. 
آنچه مسلم است زلزله قابل پیش بینی نیست اما می توان با توجه به شواهد و بررسی های زمین شناسی تشخیص داد که کدام بخش ها بیشتر مستعد زمین لرزه هستند.
**30 چشمه لرزه ای تهران را تهدید می کند
بر همین اساس، علی بیت اللهی، مدیر بخش زلزله شناسی، مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه گسل های زیادی تهران را در بر گرفته اند، افزود: برای برآورد خطرات ناشی از زلزله علاوه بر گسل های موجود در محدوده تهران، باید گسل هایی که در 100 تا 150 کیلومتری این شهر قرار دارند نیز مد نظر قرار گیرند؛ چرا که فعال شدن این گسل ها نیز بر شهر تهران موثر است.
وی با تاکید بر این که برای برآورد خطر زلزله باید شعاعی به اندازه 100 تا 150 کیلومتری در نظر گرفته شود، افزود: مهمترین گسل های تهران شامل گسل مشا، گسل شمال تهران، گسل جنوب ری، گسل امامزاده داوود، گسل تلویزیون، گسل عباس آباد و گسل کهریزک در جنوب تهران است.بیت اللهی با اشاره به اینکه این گسل ها شناخته شده اند، ادامه داد: گسل هایی در زیر آبرفت ها مدفون هستند و کسی از وجود آنها مطلع نیست مانند گسل بم که دقیقا از وسط شهر عبور کرده بود و پس از زلزله متوجه وجود این گسل شدیم.او با اشاره به مطالعات تحلیلی انجام شده روی گسل های تهران، تصریح کرد: نتایج این مطالعات نشان داد اطراف تهران بیش از 30 چشمه لرزه ای و گسل وجود دارد که برای تهران تهدید است.
نکته مهم این است که تمامی این گسل ها فعال و دارای سابقه لرزه خیزی هستند.مدیر بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی درباره ساختمان های کشور هم گفت: بر اساس استانداردهای جهانی، از حدود 20 میلیون ساختمان موجود در کشور، 11 میلیون بنا بیشترین تلفات ناشی از تخریب را دارند. وی با اشاره به اینکه از مجموع 46 هزار و 969 زلزله ای که در 10 سال گذشته در کشور به وقوع پیوسته، 45 زلزله با بزرگی 5.5 ریشتر و بالاتر بوده است و اشاره به اینکه از یک میلیون پلاک رسمی که در پایتخت قرار دارد، 200 هزار پلاک در بافت فرسوده هستند، افزود: با مطالعات سن سنجی بر روی نمونه های گرفته شده از گسل های تهران، مشخص شده است که آخرین زلزله بزرگ شهر تهران که منجر به تخریب امارت سفارت بریتانیا هم شده بود مربوط به سال 1830 میلادی است که البته مربوط به شهر تهران نبود و در حوالی شرق شمیرانات به سمت دماوند رخ داده بود و کانون زلزله در فاصله 40 تا 50 کیلومتری از تهران بوده است.
**وقوع یک زمین لرزه امکان پذیر است؟
یکی از مباحثی که با وقوع هر زلزله در کشور باب می شود شایعه وقوع زلزله در دیگر شهرها به ویژه تهران ست. چندی پیش هم که چند زلزله در ورامین، گرمسار، سمنان به وقوع پیوست، بین مردم شایعه شد که به زودی در تهران زلزله می آید؛ حتی برخی رسانه ها هم به این شایعه دامن زدند و این کار آنها باعث وحشت بین جامعه شد.اما شهرام احترامی، زمین شناس و کارشناس زلزله، درباره این شایعات به روزنامه ابتکار گفت: در عمل پیش بینی زلزله برای یک مکان خاص به صورت عمومی وجود ندارد. بلکه می توان با استفاده از دوره های زمانی وقوع زلزله، آن هم با بزرگی 6 به بالا را از نظر تئوریک تعیین کرد. در حقیقت اینکه بتوانیم وقوع یک زلزله را به صورت علمی تشخیص دهیم بسیار غیر محتمل است مگر اینکه از روی شواهد موجود مانند رفتار حیوانات و برخی فعالیت های زیرزمین در فاصله نهایت 5 دقیقه مانده به وقوع، آنرا تشخیص دهیم. 
وی با تاکید بر این که احتمال زلزله در شهرهایی مانند تهران و مشهد که پیش تر هم زمین لرزه های مهمی در آنها رخ داده، همواره وجود دارد، افزود: القای شرایط خاص بر پایه پیش بینی براساس تک پارامترها و مطالعاتی محدود به دلیل کمبود منابع بودجه ای برای پژوهش های استاندارد، قابلیت اعتنای بالایی ندارد و تعمیم آن به گستره های مهم و پر جمعیت و لرزه خیز، علاوه بر ایجاد هراس و نگرانی موجب سلب اعتماد و اطمینان مردم و مسوولان از پژوهش و علم می شود. لذا باید با دقت و وسواس زیاد باید از چنین رفتارهای نسنجیده ای در کشور اجتناب کرد.
**زلزله تهران فاجعه تاریخ می شود
همچنین چندی پیش مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره وقوع زلزله احتمالی شهر تهران گفت: اگر خدای نکرده زلزله بزرگی در تهران رخ بدهد، قطعا فاجعه سال، دهه و قرن نیست بلکه با شرایط فعلی تهران، فاجعه تاریخ به وقوع می پیوندد. وی افزود: امروز اگر در کنار خانه های موجود در بافت فرسوده شهر تهران یک تریلی گاز دهد، این خانه های فرسوده همگی می ریزند. علاوه بر خانه های قدیمی ساختمان های جدیدی که ساخته می شوند نیز با وجود مهندس ناظر در حین ساخت فرو ریخته اند. 
اتفاقی که بارها شاهد آن بوده ایم به همین دلیل باید در این جهت اقدامات موثری صورت گیرد. برهمین اساس پیشنهاد می کنم برای ایجاد آمادگی همیشگی، مانورها و تمرین های مستمر را در دستور کار قرار دهیم.غلامرضا انصاری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه شهر تهران از لحاظ موقعیت مکانی بر روی گسل های فعالی چون گسل ری و شمال تهران واقع شده است، افزود: از نظر لرزه خیزی با خطر نسبی بسیار زیادی روبه رو هستیم. این در حالی است که وجود بافت های فرسوده، تمرکز جمعیتی و مرکزیت سیاسی، اقتصادی شهر تهران اثرات زلزله احتمالی را بسیار مخرب تر کرده است، به همین دلیل ضروری است برنامه ریزی مناسبی برای کاهش آسیب های شهر در حوزه های مختلف تدوین شود.وی با اشاره به اینکه بررسی لرزه ای تاریخی تهران وقوع حوادثی چون زلزله را برای همگان روشن کرده است، تاکید کرد: اندیشمندان این علم وقوع یک حادثه را نیز قریب الوقوع می دانند.
اگرنگاهی به مطالعات انجام شده درباره میزان خسارات ناشی از لرزش گسل های تهران بیندازیم، می بینیم حتی یک لرزش کوچک نظام این شهر را برهم می زند و در جایی که یک شایعه و یا انتشار یک خبر آنی درشبکه های مجازی امنیت روانی شهروندان را به مخاطره می اندازد، حقیقتا یک لرزش نسبتا شدید اگر ویرانی هم نداشته باشد، چه برسر این شهر می آورد؟عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: شهر تهران در وضعیت عادی نیز بحرانی است. ترافیک سنگین، مسدود شدن بزگرراه ها و قطع برخی دسترسی ها همه شاهد این موضوع است که اگر حادثه احتمالی در تهران رخ دهد، این هر به کلی قفل شده و القاعده کاری از دست سازمان های امدادی بر نخواهد آمد. بی تردید قوی ترین و چابک ترین نیروهای امدادی در این وضعیت زمین گیر خواهند شد و ورودی ها و خروجی های شهر تهران ظرفیت تخلیه اضطراری را نخواهند داشت.
انصاری همچنین گفت: قطعا پیامد یک زلزله تنها تخریب نیست. براساس مطالعات انجام شده در این زمینه ما با یک حادثه چند بعدی مواجه هستیم که کار را بسیار سخت تر و پیچیده تر می کند. سازمان های متولی چه اقداماتی را در وفق چرخه مدیریتی بحران در دستور کار خود قرار داده اند. وضعیت شریان های حیاتی کلانشهر تهران چگونه است و اینکه آیا قادر خواهیم بود خدمت رسانی به مردم را ادامه بدهیم؟
**تا 15 سال دیگر تهران زلزله می آید
اما بهرام عکاشه، استاد علم زلزله شناسی ایران با اشاره به اینکه در دو هزار سال گذشته در تهران، منطقه ری پنج - شش بار زلزله هفت ریشتری داشته و آخرین زلزله ای که در شرق تهران و در مارس 1830 میلادی رخ داده، بزرگی اش بیش از 7 ریشتر بوده است، افزود: در محاسباتی که من انجام داده ام، دوره 200 تا 150 سال برای تکرار زلزله ها مشخص شد. از این زمان، 15 سالش مانده است. البته اینها محاسبات کاغذ و قلمی است. زمین این چیزها سرش نمی شود. رفتار زمین را نمی شود به دقیقاً حدس زد چون زمین همگن و یکنواخت نیست، هر اظهارنظری با علامت سوال همراه است. 
وی ادامه داد: نکته مهم این است که ما حداقل 13 - 14 میلیون دانش آموز در کشور داریم که در مدارسی کاملا آسیب پذیر درس می خوانند. من 650 شهر ایران را انتخاب کردم و زلزله خیزی آنها را بررسی کردم. 85 درصد شهرهای کشور ما از جمله قم، تهران و فاصله قم و تهران، تبریز، شیراز و مشهد در معرض خطر زلزله هستند. یادمان نرود که ما در منطقه البرز، گلستان، گیلان و شهرهای شمالی با 8 میلیون جمعیت در معرض خطر، روبه رو هستیم. در جنوب البرز هم نزدیک به 25 میلیون نفر جمعیت زندگی می کنند. در کل با حساب هایی که ما کردیم متوجه شدیم که 50 میلیون نفر از جمعیت کشورمان در معرض خطر زلزله قرار دارند.عکاسه در ادامه تصریح کرد: 90 درصد از کشور روی گسل است. چرا باید زلزله 6.7 ریشتری در بم هزاران هزار کشته بدهد و این همه آدم سرگردان شوند. 
چرا باید زلزله 7.2 ریشتر در منجیل این همه کشته بدهد؟ چرا در ژاپن این گونه نیست؟ چرا آسیب پذیری در کالیفرنیا و زلاندنو این طور نیست؟ مسلم است که کشورهای حوزه مدیترانه مثل یونان، ترکیه و ایتالیا هم زلزله خیز هستند. استانبول که وضعیتش از ما بدتر است. اما آنها مساله را جدی گرفتند، ولی ما بیشتر به چیزهای دیگر توکل می کنیم!او درباره آسیب پذیری نقاط تهران با وقوع زلزله گفت: شمال تهران زلزله خیزی اش بسیار شدید است، یعنی اگر زلزله بیاید شدتش در حدود 7.5 ریشتر هم خواهد بود. اگر شمال شرق تهران بیاید تا مرز 8 ریشتر می رود. زلزله خیزی شمال تهران قوی تر است اما در شمال تهران گِل زمین سفت است، منازل محکم تر هستند. 
اما در جنوب تهران زمین بسیار سست است. تمام آب های تهران از کوه های البرز به سمت ورامین می رود. رسوبات سنگینش در شمال نشست می کند و رسوبات سبکش مثل شن در زمین های کشاورزی می رود. ضمن اینکه فاضلاب های تهران هم به سمت جنوب تهران می روند.در هر حال امکان وقوع زلزله در تمامی صول سال و هر زمان از شبانه روز وجود ندارد و ما باید برای این بلای طبیعی همیشه حاضر باشیم تا بتوانیم آسیب ها را به حداقل برسانیم اما انچه مورد توجه است نوع ساختار پایتخت ایران است. این شهر را از زیر زمین لوله های گاز و قنات ها و از هوا ساختمان های بلند ناایمن محاصره کرده اند و این خطری جدی برای تهران است.
*منبع: روزنامه ابتکار
**گروه اطلاع رسانی**2059**2002**9131
انتهای پیام /*

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :